Sprężyny – gdzie się ich używa?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Czy odnotowaliście fakt, że sprężyny są wszędzie? Należy tylko porozglądać się dookoła, by wymienić co najmniej kilka rzeczy, których funkcjonowanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Dla przykładu choćby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest maleńka, lecz niezwykle ważna.

A kanapa? Oczywiście, większość z nas pamięta stare wersalki sprzed dziesięcioleci. Skrzypiące sprężyny dźgające w kręgosłup przy najmniejszej próbie zmiany pozycji. To już na szczęście przeszłość. Produkcja (formy wtryskowe) sprężyn rozwinęła się od tamtego czasu znacznie i teraz kanapy i materace na sprężynach są komfortowe i trwałe i nie nie musimy się bać, że dostaniemy w plecy sprężyną wyskakującą przez tapicerkę.

Czy zajmują Cię zbliżone zagadnienia? Jeśli tak, to jeszcze więcej (https://www.merazet.pl/kategoria/elektryczna-aparatura-pomiarowa/mierniki-instalacji-elektrycznych/mierniki-rezystancji-izolacji/) tego typu postów opracowano na naszej następnej witrynie. Zachęcamy!

A zdarzały się i takie przypadki.

Wiele sprężyn można znaleźć w samochodzie. Cały system amortyzacji kół i mnóstwo innych elementów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Gdy spojrzymy pod samochód, albo pod maskę bez problemu, gołym okiem zauważymy przynajmniej parę sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Wiadomo, że sprężyna sprężynie nie równa. Wyróżnia się co najmniej cztery typy sprężyn. Są sprężyny naciskowe – czyli te które możemy ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Są też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa mówi, trzeba naciągnąć a one będą dwa elementy ściągać do siebie. Możemy wyróżnić też sprężyny skrętowe. Tego typu sprężyny wykorzystuje się choćby do zamykania słoików z przetworami. Chyba wszyscy mamy w piwnicy co najmniej jeden słoik typu weck. Ten, do którego potrzebna jest specjalna gumowa podkładka, na którą nakładamy wieczko i zabezpieczamy właśnie opisaną sprężyną.

Chociażby w ramach rozrywki warto zastanowić się, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Może to też być świetna zabawa dla dzieci. Sama sprężyna zresztą też. Właściwie w każdym kiosku można kupić niezwykle długą i giętką kolorową sprężynę. Zabawa nią jest wspaniała – można kazać jej ”zeskakiwać” ze schodów, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko wyobraźnia podsunie.

Sprężyny są w każdym miejscu! Może wydawać się to trochę naciąganą teorią, ale rozejrzyjcie się tylko dokoła. Żabki do firanek, otwieracz do słoików czy materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *