Doceniajmy pracę twórców – ochrona własności intelektualnej

Słynnemu włoskiemu skrzypkowi i kompozytorowi, Paganiniemu nigdy w życiu nie zdarzało się zostawiać kart z nutami na stojaku na nuty, z tego powodu iż, nie chciał, aby ktoś je skopiował. W chwilach kiedy grał na próbie kadencję w swoim koncercie orkiestra zafascynowana zerkała, jak przesuwa po strunach palcami, wstrzymywał swe popisy i mówił do zgromadzonych: „i tak dalej”. Rezygnował z niej na próbie, po to by nikt nie mógł jej skopiować.

Jest to doskonały dowód wskazujący na to, iż własność intelektualna, jej temat, nigdy nie był ludziom obcy. Nawet na początku XIX w, kiedy muzyki Paganiniego nie można było zgrywać na mp3… W obecnych czasach również nie każdy artysta pokazuje swoje kompozycje w sieci czy dodaje je na YouTube, aby dowiedział się o nich cały świat. Jeżeli istnieją takowi – mają do tego prawo, ale uszanujmy też wybór tych, którzy nie chcą aby ich praca (zobacz domeny internetowe) była pokazywana w taki sposób. Kopiowanie, ściąganie w takich przypadkach jest po prostu wykroczeniem przeciw czyjejś własności, przywłaszczeniem ”produktu” ludzkiego umysłu.

work in office

Autor: Tina Fox
Źródło: http://www.flickr.com

Każdą jedną myśl, którą wytworzy osoba przy pomocy swojego umysłu, a co jest innowacyjne, do tej pory niespotykane, określamy własnością intelektualną. (News nieuczciwe praktyki rynkowe) Są to w dużej mierze utwory muzyczne (zaliczając słowa), patenty czy znaki towarowe. Skutki ich zakłócenia mogą nas kosztować nie tylko dużo stresów i czasu, lecz także pieniędzy.

Wyobraźmy sobie, że to nam przydarzyło się takie zdarzenie, i któregoś dnia okazało się, iż to czego dokonaliśmy nie zostało docenione tak jak byśmy sobie tego życzyli. Na przykład, został zorganizowany konkurs w firmie kosmetycznej, w której pracujemy na logo właśnie powstającego szamponu. Nie spaliśmy po nocach, ale projekt ostatecznie trafił do konkursu.

Przejdź na naszą witrynę. Znajdziesz tam codziennie jedynie bieżący materiał. Rzetelne informacje na pewno Ci się spodobają.

Zdobył pierwsze miejsce, lecz zdecydowano w międzyczasie, iż po niewielkich zmianach trafi na słoiczek kremu. (Sprawdź co to są prawa autorskie) Na nasze szczęście logo podlega ochronie wynikającej z przepisów prawa więc jakiekolwiek modyfikacje – muszą uzyskać naszą akceptację.

Liczmy się z tym, iż wytwór pracy twórczej człowieka, który ze względu na swoją niepowtarzalność a także znaczną doniosłość ekonomiczną, gospodarczą czy rozwojową zawsze wart jest ochrony. Szanujmy więc owoc pracy twórców, dodając im motywacji na dalszy rozwój.
Źródło:

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *