Problem z definicją wyrazu własność

„Własność” to na pozór skomplikowane pojęcie. Intuicyjnie nawet dzieci kilkuletnie wiedzą co to znaczy. Ta zabawka jest moja, zaś tamta jest Jasi, i wszystko zrozumiałe. Naruszenie obcej własności miewa niemiłe konsekwencje w formie oberwania klockiem czy kubełkiem.

Spróbujmy jednak zdefiniować „własność” w sposób bardziej dokładny, . Prawa autorskie w sieci – zwięźlej „własność”, można zdefiniować w dwojaki sposób: sposobem negatywnym, przez określenie granic własności, zatem właścicielowi wolno z obiektem zrobić wszystko co nie jest zakazane prawem lub taż prawidłami współegzystowania społecznego.

naprawa laptopów drLaptop

Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

A powiedziawszy praktycznym językiem – wolno mi ze swoim samochodem uczynić wszystko co chcę, z zastrzeżeniem iż nie będę rozjeżdżał starowinek na przejściu oraz będę posiadał prawo jazdy. Wniosek z tego , że własny pojazd mogę odsprzedać, wynająć lub też ofiarować. Natomiast od pozytywnej strony charakteryzujemy „własność” wyliczając co wolno właścicielowi.

Spodobał Ci się ten materiał? Jeżeli tak, to niewątpliwie ucieszy Cię wiadomość, że podobny artykuł jest tuż obok. Po prostu zobacz ten link toruń notariusze.

Właściwe przepisy kodeksu cywilnego wyregulowują kwestie kupowania, zbycia bądź odstępowania w wypadku prawa własności. Umyślnie nie napisałem „rzecz”, jako że prawa traktujące o własności obejmują także dobra nie namacalne, tj. własność intelektualna, znaki towarowe, a nawet tak zwaną markę, a więc zespół właściwości wyróżniających dany artykuł na rynku.

Według słonika własność intelektualna jest to zespół praw dotyczących dóbr nienamacalnych, takich jak prawa autorskie do utworów muzycznych, malarskich, literackich a również patentów jak też znaki towarowe czyli własność intelektualna w której skład zgodnie z przepisami międzynarodowymi wchodzą prawa do wzorów przemysłowych, znaków towarowych i patentów (w polskim prawie także schematy układów scalonych). Są natomiast spory mające związek z własnością intelektualną. Niektórzy naukowcy kwestionują zasadność wyodrębnienia własności intelektualnej i własności przemysłowej. Wymagano, aby jednostkowe składniki obydwu tych praw traktować osobno. Nie dziwi więc, że przeciętny człek ma kłopoty ze zrozumieniem meandrów własności intelektualnej. Wynika stąd skłonność u konsumentów do ignorowania praw własności intelektualnej , co może sprzyjać piractwu i stratom finansowym.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *