Jesteś humanistą? Wybierz studia z filologii

Twierdzą: „Ucz się, ucz, bo wiedza to potęgi klucz”. Ci co to wypróbowali i zostali w takim postanowieniu doskonale zdają sobie sprawę, że jest to czysta prawda i jednakowoż oszustwo. Wiedza jest naprawdę potrzebna, ażeby zdobyć ciekawszą pracę, a co za tym idzie lepiej, bardziej komfortowo żyć, ale z drugiej strony, co nam po wiedzy, gdy pracy nie ma, kiedy człowiek ukończył trzy kierunki, a żadna firma nie chce dać mu pracy. Nie są zainteresowani wykształceniem, przepytują go za to o wcześniejsze miejsca pracy, lecz kiedy miał je nabyć, jak bez przerwy studiował. To kłopoty wielu młodych ludzi. Recepta dla przyszłych magistrów jest tego typu, że jak już tak bardzo pragniesz studiować coś z nauk humanistycznych czy społecznych to wybierz koniecznie studia filologii obcej.

nauka języków obcych w szkole

Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com
Wiem, że nie wszyscy zgodzą się z tego typu spostrzeżeniem, bo (to też prawda) studiowanie to jedna sprawa, ale liczy się także pasja. Jeśli bowiem wybieramy się na studia, bo mamy prozaiczne powody, na przykład ucieczka przed wojskiem, gdyż pragniemy poimprezować czy pomieszkać w dużych ośrodku miejskim, a wybierając takie studia nie mamy jakichś określonych zapatrywań, to taki przygodny wybór może nas dużo w przyszłości kosztować: brak perspektyw, żadnej pracy i Urząd Pracy… Jeśli wybieramy się jednak na studia gdyż są one zgodne z naszymi zainteresowaniami, jakie pragniemy rozwijać, to nieważne czy będziemy studiować matematykę czy historię, na pewno jakoś się uda znaleźć fajną pracę.

Z innej strony, co osoba 19-letnia wie o życiu i o tym, co chce robić, wybieranie studiów w tym wieku jest trochę rzucaniem się na głęboką wodę: nie wiadomo, co w niej jest, nie wiadomo, czy szczęśliwie z niej wypłyniemy. To chyba troszkę za wcześnie podejmować takie postanowienia, korzystniej udać się na jakiś wolontariat, pojeździć po świecie, podumać o swoim miejscu w rzeczywistości.

Wracając jednak do filologii to sprawa przedstawia się tak, że wiele humanistyczno-społecznych specjalizacji oferuje: politologię, socjologię, stosunki międzynarodowe, polonistykę, psychologię, i tak dalej. Każdy z tych kierunków jest niezwykle ciekawy, daje fajną wiedze, lecz nie daje żadnych umiejętności. Filologia daje jedną, lecz jakże konkretną: fachową umiejętność posługiwania się danym językiem . Nie musisz wybierać języka angielskiego, możesz pójść na filologię ukraińską, a później zajmować się tłumaczeniem z ukraińskiego. Ile jeszcze osób się tym trudzi? Nikt nie chce dać ci pracy? Działaj więc jako wolny strzelec i buduj bazę własnych klientów.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *