Sprężyny – gdzie się ich używa?

Czy odnotowaliście fakt, że sprężyny znajdują się w całym naszym domu? Wystarczy porozglądać się dookoła, by wskazać”wyliczyć przynajmniej kilka rzeczy, których działanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Świetnym przykładem będzie chociażby zegarek. Naturalnie, sprężynka w zegarku jest niewielka, lecz niezwykle ważna.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

A tapczan? Naturalnie, większość z nas ma w pamięci stare wersalki sprzed dziesięcioleci. Skrzypiące sprężyny wbijające się w plecy przy najmniejszej próbie przewrócenia się na drugi bok.

ekscytujący wpis? Jeżeli tak sądzisz, to bez ociągania kliknij tutaj, ponieważ naprawdę warto zobaczyć tam inne pokrewne materiały.

To już szczęśliwie było minęło. Produkcja sprężyn rozwinęła się od tamtego okresu znacznie i dzisiejsze kanapy i materace sprężynowe są wygodne i trwałe i nie nie musimy się bać, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez obicie. A zdarzały się i tego typu przypadki.

Bardzo dużo sprężyn znajdziemy w samochodzie. Cały system amortyzacji kół i mnóstwo innych fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Gdy zajrzymy na podwozie, albo pod maskę z łatwością, gołym okiem zauważymy przynajmniej kilka sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Oczywiście sprężyna sprężynie nie równa. Istnieje kilka typów sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe – to znaczy te które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa mówi, musimy naciągnąć a one zaczną dwa elementy przyciągać do siebie.

Nie czekaj! Jeżeli zainteresowała Cię istota tego wpisu, to doczytaj i sprawdź następne niebywale zajmujące detale w nowym wątku.

Są też sprężyny skrętowe. Takiego typu sprężyny wykorzystuje się chociażby do zamykania słoików z przetworami. Chyba wszyscy mamy w piwnicy co najmniej jeden słoik typu weck. Ten, do którego musimy mieć odpowiednią gumową podkładkę, na którą musimy nałożyć pokrywkę i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.

Chociażby w ramach rozrywki możemy zastanowić się, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują sprężyny. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna zresztą też. Praktycznie w każdym kiosku możemy znaleźć bardzo długą i giętką barwną sprężynę. Zabawa nią jest wspaniała – możemy kazać jej „schodzić” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.

Sprężyny są wszędzie! Może wydawać się to odrobinę naciąganą teorią, ale popatrzcie tylko wokół. Żabki na karniszu, otwieracz do słoików czy materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *