Sprężyny – gdzie się ich używa?

Czy odnotowaliście fakt, że sprężyny znajdują się w całym naszym domu? Wystarczy porozglądać się dookoła, by wskazać”wyliczyć przynajmniej kilka rzeczy, których działanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Świetnym przykładem będzie chociażby zegarek. Naturalnie, sprężynka w zegarku jest niewielka, lecz niezwykle ważna.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

A tapczan? Naturalnie, większość z nas ma w pamięci stare wersalki sprzed dziesięcioleci. Skrzypiące sprężyny wbijające się w plecy przy najmniejszej próbie przewrócenia się na drugi bok. To już szczęśliwie było minęło. Produkcja sprężyn rozwinęła się od tamtego okresu znacznie i dzisiejsze kanapy i materace sprężynowe są wygodne i trwałe i nie nie musimy się bać, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez obicie. A zdarzały się i tego typu przypadki.

Bardzo dużo sprężyn znajdziemy w samochodzie. Cały system amortyzacji kół i mnóstwo innych fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Gdy zajrzymy na podwozie, albo pod maskę z łatwością, gołym okiem zauważymy przynajmniej kilka sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Oczywiście sprężyna sprężynie nie równa. Istnieje kilka typów sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe – to znaczy te które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa mówi, musimy naciągnąć a one zaczną dwa elementy przyciągać do siebie.

Nie czekaj! Jeżeli zainteresowała Cię istota tego wpisu, to doczytaj i sprawdź następne niebywale zajmujące detale w nowym wątku.

Są też sprężyny skrętowe. Takiego typu sprężyny wykorzystuje się chociażby do zamykania słoików z przetworami. Chyba wszyscy mamy w piwnicy co najmniej jeden słoik typu weck. Ten, do którego musimy mieć odpowiednią gumową podkładkę, na którą musimy nałożyć pokrywkę i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.

Chociażby w ramach rozrywki możemy zastanowić się, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują sprężyny. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna zresztą też. Praktycznie w każdym kiosku możemy znaleźć bardzo długą i giętką barwną sprężynę.

Jeśli podoba Ci się wpis, który teraz czytasz, to zapewne zabsorbuje Cię też ten portal (http://www.maragency.pl/kategoria/sita-kanalowe/39). On również prezentuje pokrewny temat.

Zabawa nią jest wspaniała – możemy kazać jej „schodzić” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.

Sprężyny są wszędzie! Może wydawać się to odrobinę naciąganą teorią, ale popatrzcie tylko wokół. Żabki na karniszu, otwieracz do słoików czy materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *