Zasady wypłacania odszkodowania za odwołany lot

Latanie samolotami jest współcześnie zdecydowanie jednym z najbardziej popularnych środków lokomocji. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na fakt, że samoloty pozwalają na naprawdę bardzo szybkie podróżowanie, także w bardzo odległe miejsca. Dodatkowo są komfortowe oraz relatywnie tanie, w szczególności jeśli bilety zabukuje się odpowiednio wcześniej czy korzysta się z propozycji tanich linii lotniczych, jakie aktualnie podbijają rynek.

lotnisko

Autor: Benjamin Horn
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety, jednocześnie samolot to maszyna w dużej mierze uzależniona od warunków pogodowych czy ewentualnych awarii technicznych, więc może się zdarzyć, że linie lotnicze zdecydują się na odwołanie określonego lotu, na jaki pasażerowie wykupili już bilety. Rzecz jasna, dla podróżujących jest to duży kłopot, szczególnie, że zwykle po przylocie na miejsce mają oni konkretne plany, z których w takim przypadku muszą zrezygnować. Linie lotnicze muszą wówczas wobec tego zapłacić odszkodowanie za odwołany lot.

Zasady jego wypłacania w dużej mierze są zależne od wewnętrznej polityki przewoźnika, jednakże często wysokość odszkodowania jest ściśle uzależniona od długości lotu, jaki został odwołany.

Czy inne tego typu materiały odnoszące się do opisywanej tutaj kwestii będą dla Ciebie użyteczne? Jeżeli tak, kliknij ten odnośnik – to wiarygodne omówienie.

Na dodatek, pod uwagę brany jest czas opóźnienia lotu. Warto zapoznać się również z wykluczeniami odnoszącymi się do odszkodowania. Przykładowo, jeżeli lot został odwołany odpowiednio wcześniej bądź pasażerom zaoferowano inne połączenia, wówczas odszkodowanie nie jest wypłacane, jako że mieli oni czas na zarezerwowanie innego lotu.

Pewnie miałbyś chęć obejrzeć komentarz spod linku? Jeżeli tak, to świetnie. Może i Ty poczujesz chęć, by zdradzić swą opinią.

Odszkodowanie nie obejmuje również sytuacji, na jakie sam przewoźnik nie ma jakiegokolwiek wpływu, jak na przykład niekorzystne warunki atmosferyczne, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla pasażerów bądź konflikty zbrojne w danym kraju. Do tej grupy należą też ewentualne strajki (polecana strona).

Odszkodowanie z reguły wypłacane jest w postaci określonej sumy pieniędzy, niemniej, o ile pasażer się zgodzi może otrzymać je w innej postaci – na przykład vouchera. Przed wykupieniem lotu w danej linii lotniczej warto zapoznać się z jej regulaminem, który mówi o tym, kiedy pasażer jest uprawniony do otrzymania odszkodowania oraz jaka jest jego suma. Odszkodowanie to forma zabezpieczenia dla pasażera, w związku z tym należy mieć je na uwadze planując podróż, żeby mieć gwarancję odpowiedniego zadośćuczynienia.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *