Sprężyny progresywne, czyli nowość

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Nikomu nie ma potrzeby opowiadać, jak ważne jest zawieszenie w aucie. Konstruktorzy i naturalnie właściciele próbują ulepszać auta, wpływając na komfort jazdy. Sprężyny oczywiście wpływają na bezpieczeństwo pasażerów i pewność kierującego. Czy dobrym pomysłem są sprężyny progresywne?

Sprężyny progresywne funkcjonują trochę w inny sposób niż zwyczajne. Są bardziej elastyczne i skutecznie przystosowują typ reakcji do sytuacji. Komfort jazdy ginie, jeśli sprężyny są gęsto rozmieszczone i w dodatku krótkie, a takie rozwiązanie ma prawie każdy samochodów. Nowe sprężyny mają inną budowę: są nierówne, zwężają się ku końcowi, odstępy pomiędzy zwojami też są zróżnicowane. Takie rozwiązanie również przy niskim zawieszeniu poprawia wygodę podróżowania.

Wybór nowoczesnych sprężyn
Niektórzy mówię, że taki tym sprężyn jest zbyt nietypowy i niekoniecznie uznają ich działanie. Producenci teraz jeszcze nie instalują takiego zastosowania w samochodach, więc sprężyny progresywne kupujemy wyłącznie jako części zamienne. Kłopotem jest to, że samochody są mniej stabilne przy skrętach. To prawda, że, ich zachowanie może zmieniać się zależnie od sytuacji. Pojazd inaczej reaguje na skręt w lewo niż w prawo, w inny sposób działa przy hamowaniu. Trzeba się oswoić ich reakcje i spróbować kontrolować samochód.

Autor: Opel

Sprężyny i instalacja
Następną różnicą między sprężynami progresywnymi a zwykłymi jest to, że te nowoczesne mają rozróżnienie na część górną i dolną.

Interesuje Cię skąd czerpiemy wiedzę na zawarty w tym artykule temat? Namawiamy zatem do następnej witryny – tam oczekuje na Ciebie istotne źródło.

Powinniśmy założyć je w warsztacie, bo nie warto testować własnych umiejętności. Ekspert powinien zamontować sprężyny w odpowiedni sposób, aby mogły pracować, jak trzeba.

Oprócz tego zasady są podobne, jak w przypadku sprężyn tradycyjnych: wymienia się je parami, na jednej osi właściwe części.

Kiedy wymieniać sprężyny?
Od razu można zwrócić uwagę, że regularne serwisowanie zawieszenia i kupno nowych sprężyn są niezbędne. Dobrze przeprowadzić profesjonalny przegląd tuż przed zimą, aby ustrzec się wypadków. Sprężyny korodują w zimowych drogowych warunkach, a sól, która jest rozsypywana przede wszystkim ma zły wpływ.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *