Sprężyny są wszędzie

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, iż sprężyny są w całym naszym domu? Trzeba tylko porozglądać się wokół siebie, by wymienić choćby kilka przedmiotów, których funkcjonowanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Przykładem może być choćby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest malutka, lecz bardzo istotna.

A sofa? To pewne, że, większość z nas wspomina z nutką nostalgii stare wersalki sprzed lat. Trzeszczące sprężyny wbijające się w plecy przy każdej próbie zmiany pozycji. To już szczęśliwie przeszłość. Produkcja sprężyn poszła naprzód od tamtych lat znacznie i teraz kanapy i materace na sprężynach są komfortowe i wytrzymałe i nie musimy się obawiać, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez tapicerkę.

Jeżeli zaciekawił Cię taki materiał, sprawdź koniecznie ten świeży materiał – on też jest godny uwagi, więc z pewnością się nie rozczarujesz!

A bywały i tego typu przypadki.

Całkiem sporo sprężyn można odszukać w naszym aucie. Cała amortyzacja kół i wiele fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Kiedy spojrzymy pod samochód, albo pod maskę z łatwością, od razu dostrzeżemy przynajmniej parę sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Naturalnie sprężyna sprężynie nie równa. Jest co najmniej cztery typy sprężyn. Są sprężyny naciskowe – to znaczy te które możemy ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Są też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, musimy naciągnąć a one zaczną dwa elementy ściągać do siebie. Możemy wyróżnić też sprężyny skrętowe. Takiego rodzaju sprężyny wykorzystuje się choćby do zamykania słoików z przetworami. Chyba wszyscy mamy w domu przynajmniej jeden słoik typu weck. Ten, do którego potrzeba odpowiedniej gumowej podkładki, na którą musimy nałożyć wieczko i zabezpieczamy właśnie opisaną sprężyną.

Chociażby w ramach rozrywki warto zastanowić się, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują sprężyny. Może to też być świetna zabawa dla dzieci. Sama sprężyna zresztą też. Chyba w każdym kiosku można znaleźć bardzo długą i giętką kolorową sprężynę. Zabawa nią jest wspaniała – możemy kazać jej ”zeskakiwać” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko wyobraźnia podsunie.

Sprężyny są w każdym miejscu! Może wydawać się to trochę wyolbrzymione, ale spójrzcie tylko wokół.

Jeśli masz życzenie zobaczyć większą dawkę wiadomości na analizowany tutaj temat, to uczciwie zalecamy ten link (https://fmk.pl/) – kliknij oraz sprawdź, czy przykuła Twój wzrok.

Żabki na karniszu, otwieracz do słoików albo materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *