W jaki sposób nie rozpieścić domowego zwierzaka?

Uważasz, że twoja pociecha miała zawsze zaskakujące zainteresowania? Już w wieku kilku lat zaczęły je interesować poradniki o roślinach i kwiatach, porady i sposoby na zbudowanie pięknego ogrodu. Uważasz, że to zarezerwowane dla starszych? Nieprawda. Dzieci mogą mieć różne zainteresowania i choćby trwało to tylko chwilę warto umożliwić im takie próby. Ale – uwaga – pamiętajmy, że wartościowe jest próbowanie z głową.

Dziecko z pluszakiem

Autor: Miles Bannan
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli nasze dziecko jest zafascynowane pieskami nie kupuj mu od razu czworonoga, podaruj mu na początek poradnik o psach, o ich hodowli, opiece, o ich możliwościach, o rasach, niech twoje dziecko pozna jak najwięcej ras, niech zobaczy, że taki pies prozoo psie przysmaki to radość, ale również obowiązek.

Po przeczytaniu takiejksiążki zweryfikuj jego wiadomości, jeśli będzie opowiadał ci o psach, jakby był wieloletnim znawcą możesz sprawić mu czworonoga. To bowiem najlepszy sposób, na przygotowanie dziecka do poważnej roli. Niestety, często jest tak, że rodzice kupują dzieciom w ramach podarku jakiegoś zwierzaczka, albo proszeni przez głównego zainteresowanego ulegają jego namowom.

A później… Nie ma osoby, która zajmowałaby się psem, dziecko nie wypełnia swoich obowiązków, w konsekwencji takie niewinne zwierzątka często lądują w schroniskach.

Absorbuje Cię tematyka omawiana w tym tekście? Poznaj ponadto również inne podobne posty – zwyczajnie wejdź tutaj blog zwierzaka.

Pamiętajmy, że ta sprawa nie dotyczy tylko psów. Jeśli dziecko zafascynuje się ptakami, kupmy mu taki poradnik o ptakach, niech poczyta o hodowli, odżywianiu i opiece, przygotujmy grunt pod przyszłe obowiązki. To podobnie, jak omawiane na wstępie rośliny i kwiaty, można bagatelizować, że dziecko się nimi nie zajmuje, ale często zaczyna się od takich rzeczy, a potem te nawyki przechodzą nie tylko na zwierzęta, ale i na najbliższych ludzi (zobacz jak najlepiej zająć się ukochanym pupilem: książki poradnikowe o hodowli psów).

Warto mieć mądre i odpowiedzialne dziecko. Nie dość, że sam na tym najwięcej skorzysta to zyskają też inne osoby, z którymi będzie miał styczność, zyska jego rodzina, którą założy, co więcej, taka osoba jest bardziej szanowana i bardziej lubiana. W przeciwnym razie nasza pociecha może pozostać takim egoistycznym, nieodpowiedzialnym dzieciakiem w dorosłym życiu, a wtedy na ciężko będzie nam zmienić cokolwiek.

Zobacz jak właściwie pielęgnować rośliny i kwiaty w domu i w ogrodzie: uprawa kwiatów i roślin – poradniki

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *