W czym dofinansowania unijne pomagają niewielkim przedsiębiorstwom?

Odkąd nasz kraj wszedł do struktur unijnych, byliśmy obserwatorami mnóstwa zmian, które przebiegają w niemal każdej dziedzinie życia, zaczynając od przemian gospodarczych (wzrastające pensje, współpraca z firmami zachodnimi, wiele inwestycji liczących się koncernów), przez rozwój infrastruktury (nowe drogi i obwodnice, stadiony itp.) aż po zmiany mentalne (większe otwarcie na odmienność). Najczęściej jednak mówi się o wszelkiego rodzaju subwencjach unijnych, które pomogły stanąć na nogi wielu przedsiębiorstwom.

banknot polski

Autor: Chris RubberDragon
Źródło: http://www.flickr.com
Choć sporadycznie słyszy się głosy mówiące o UE w kategoriach negatywnych, giną one w zalewie pozytywnych opinii, w tym także takich, które są potwierdzone praktyką i najczęściej dotyczą rzeczywistej pomocy finansowej, uzyskanej dla konkretnej jednostki (zarówno samorządowej, jak i indywidualnej) na konkretne cele. Świetnym przykładem mogą być choćby fundusze unijne dla małych firm, które sprawiły, że w Polsce nie tylko pojawiły się dziesiątki nowych firm, ale również od przeróżnych problemów uwolniły się istniejące już firmy. Wbrew początkowym obawom Polacy znakomicie radzą sobie z wykorzystywaniem unijnych pieniędzy, chociaż nie zawsze pozytywne recenzje mają urzędnicy, zajmujący się gromadzeniem subwencji np. dla miast.

polskie monety

Autor: grotos
Źródło: http://www.flickr.com

Najlepiej w staraniu o dopłaty radzą sobie firmy, które otrzymują gotówkę zarówno na rozwój dotychczasowej działalności i wprowadzenie zaawansowanych technologii, jak też zdobywają wsparcie np. na leasing. Taka forma wsparcia, kiedy firma może liczyć na sfinansowanie kosztów leasingu maszyn samochodów ciężarówek, cieszy się ogromną popularnością (warto wspomnieć, iż firmy zyskują dzięki temu o wiele bardziej na wykupie sprzętu, gdyż przez czas leasingu płaciły one o wiele mniejszą ratę, niż ten, kto nie korzystał z tego typu wsparcia).

Dzięki pomocy Unii dużo polskich przedsiębiorców nawiązało uczciwą rywalizację z europejskimi konkurentami, często zwyciężając już nie tylko mniejszymi kosztami przy poszczególnych rozwiązaniach, ale również najwyższą jakością swojej oferty.

Dofinansowania z Unii Europejskiej spowodowały, że niejedna krajowa firma bardzo poszerzyła własną działalność, mogąc konkurować ze światowymi liderami w konkretnej branży.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *