Typy sprężyn ich zastosowanie

Działanie sprężyny znane było już dawno w okresie kilkunastu tysięcy lat przed naszą erą. Rozładowanie siły charakterystycznej dla działania sprężyny wykorzystywane było w mechanizmie pierwszych łuków. Działanie to używano także przy tworzeniu różnego typu pułapek na zwierzęta.

Sprężyna

Źródło: http://www.sxc.hu/

Powszechnie spotykane było również działanie sprężyn płaskich, polegających na użyciu siły mocno napiętych desek, wyrzucających kule i pociski. Podstawową cechą sprężyn jest ich możliwość ulegania odkształceniu w wyniku działania na nie siły zewnętrznej. Odkształcenie to jednak ma posiadać cechę odkształcenia sprężystego. Sprężyny mają bardzo dużą pojemność energetyczną. Ciekawe jest to, że nieczęsto myślimy o tym, jak duża ilość sprężyn jest wokół nas codziennie. Są one częściami wielu różnorodnych urządzeń, jakie na co dzień pomagają nam wykonywać wiele czynności. Możemy wyliczyć setki rodzajów sprężyn.

Spotykamy je przykładowo w niewielkich zegarkach na rękę, oczywiście tych z mechanizmem klasycznym, jakie pamiętamy już z wczesnych lat dziecinnych. Innego typu sprężyn wykorzystywane są na przykład w budowie maszyn kolejowych, gdzie sprężyny są ogromne i bardzo wytrzymałe. Pod względem cech działania mamy możliwość wyodrębnienia sprężyny naciskowe, czyli innymi słowy ściskane, sprężyny naciągowe, czyli rozciągane oraz sprężyny skrętowe. Istnieje jeszcze jeden typ sprężyn – sprężyny skrętowe. Można je także podzielić pod kątem kształtu, który może być walcowy, baryłkowy, stożkowy lub klepsydrowy.

Branża przemysłu zajmująca się wytwarzaniem sprężyn jest bardzo silna i odznacza się dużą konkurencją. Przeciętni obywatele nie mają jednak pojęcia o tym, że przemysł (przeczytaj filtry przemysłowe) ten jest tak mocno rozwinięty. Zwykle firmy trudniące się wytwarzaniem sprężyn nie muszą za bardzo się promować, szczególnie w mediach tradycyjnych, których adresatami są zwykli ludzie. Przedsiębiorstwa sprzedające sprężyny (sprawdź ) posiadają najczęściej swoich własnych klientów związanych z bardzo różnorodnymi gałęziami przemysłu. Rozmaite ich typy używane są w przemyśle samochodowym, ale również przy sprzętach budowlanych, albo na przykład sportowym sprzęcie na siłownię. Mniejsze rodzaje sprężyn używane są natomiast na przykład w elektronice i sprzętach elektrycznych. Budowa (rynek budowlany w polsce) sprężyn jest bezpośrednio związana z ich zastosowaniem, a to z kolei jest tak szerokie, że można by wypisać kilkaset stron o tym, używa się ich bowiem zawsze, kiedy konieczna jest jakakolwiek amortyzacja.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *