Obowiązki alimentacyjne po zakończeniu małżeństwa

Pragnęlibyśmy, żeby te teksty nie pozostawały bez echa. Z tego powodu będziemy szczęśliwi, jeżeli jakikolwiek komentarz z strony pozostawiony przez Was dotrze do nas.
Sąd może także oznajmić rozwód ze wskazaniem osoby winnej rozkładu pożycia. Rozwiedziony, który nie został ogłoszony winnym rozkładu pożycia i którego sytuacja materialna po rozwodzie uległa nadszarpnięciu, może żądać od sądu orzeczenia o wypłacaniu alimentów (wysokość alimentów zależna jest od kosztów rozwiedzionego i sposobności szans zarobkowych oraz zawodowych pozwanego).
Podział majątku po ustaniu małżeństwa może zostać zasądzony również przez sąd na życzenie jednego z małżonków, pod warunkiem, iż sfinalizowanie tego podziału nie będzie wywołać zbytnia zwłoką w całym postępowaniu. Natomiast obowiązek alimentacyjny rodzi się po rozwodzie, w (rozwód Warszawa-http://www.kancelaria-cpr.pl/oferta/adwokat-rozwod) relacji do rodzica, któremu stała opieka nad dzieckiem została przyznana. Obowiązek alimentacyjny obejmuje świadczenia na rzecz utrzymania i wychowania dziecka. Alimenty na dzieci przydzielane są w zależności od okazji zarobkowych i zawodowych wskazanego rodzica.

Dożywotnim obowiązkiem alimentacyjnym są świadczenia na rzecz dziecka niepełnosprawnego, które ma trudności w samo utrzymaniu się z powodu komplikacji zdrowotnych. Rodzic może odwołać się jednak od przekazywania alimentów, gdy potwierdzi przed sądem, iż świadczenia na rzecz dziecka wiążą się z istotnym uszczerbkiem na zdrowiu bądź dziecko nie stara się usamodzielnić mimo posiadanych przez nie alternatyw. W orzecznictwie sądowym przyjmuje się regułę, iż rodzice powinni brać udział w wydatkach utrzymania i wychowania dzieci po równo, chyba że w razie, gdy jedna ze stron nie ma ku temu sposobności czy też jest niepełnosprawna.