Prawo pracy w Polsce

Popatrzmy:Umowa o dzieło to najmocniej ograniczona odmiana kontraktu. Stosowana jest zazwyczaj w przypadku autorskich zadań, czyli obrazów, felietonów, stron internetowych itp. Do słabych stron umowy o dzieło trzeba wliczyć głównie brak wszelkich świadczeń – emerytalnych i zdrowotnych. Zleceniobiorca nie ma także prawa do urlopu, bo jest to kontrakt jedynie na wykonanie danego dzieła w sprecyzowanym czasie. Mocnymi stronami bez dwóch zdań są elastyczność czasowa dla wykonawcy i niewielki koszt zatrudnienia. Relatywnie nieduże daniny podatkowe i duże odliczenia kosztów uzyskania są najbardziej widoczne przy umowach autorskich.

Umowa zlecenie niewiele się różni od umowy o dzieło. Można ją zawierać na dany czas, nieco luźniej określając jej przedmiot. Liczba odprowadzanych składek wygląda inaczej dla różnych statusów wykonawców. Na ucznia szkoły wyższej nie muszą być łożone żadne składki. W innym wypadku zleceniodawca opłaca składkę zdrowotną, rentową i emerytalną, lecz tu też nie umowa nie przewiduje urlopu. Podobnie jak podatek (czytaj też umowa o dzieło), umowa zlecenie jest gwarantowana przez kodeks cywilny.
Umowa o pracę to upragniona stabilizacja. Trudno się dziwić, w końcu to stały etat, większe pieniądze no i naturalnie urlop, liczony według stażu. Bardzo istotną sprawą jest fakt, że zatrudnionego na umowę o pracę chroni prawo pracy. Polecam skorzystać z kodeksu, w celu zapoznania się lepiej ze wszystkimi prawami, jakie przyznane są osobie na tego typu umowie. Zwróć szczególną uwagę na zapisy poświęcone często spotykanemu zjawisku, jakim jest mobbing w pracy. To ochroni cię przed niebezpieczeństwami.