Losy narodu żydowskiego od wieków przeplatają się z historią Polski

Na przestrzeni dziejów różnie toczyły się stosunki między tymi narodami, bardzo różne też stereotypy i wyobrażenia do dnia dzisiejszego są obecne w społeczeństwie. Przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej ludność żydowska stanowiła blisko 10 procent polskiego społeczeństwa, i w rzeczywistości była to społeczność bardzo zróżnicowana.

szkoła

Autor: daryl_mitchell
Źródło: http://www.flickr.com

Wojna bardzo odmieniła ten obraz, w wyniku ludobójstwa dokonanego przez Niemców miliony Żydów zostało zastrzelonych albo zamordowanych w obozach koncentracyjnych. Po zakończeniu wojny narodowi żydowskiemu również łatwo nie było, duża część z ocalonych albo wyemigrowała sama do Izraela lub Ameryki, albo została do tego zmuszona przez nowe władze.

Wreszcie po upadku komunizmu w naszym kraju sytuacja Żydów stała się łatwiejsza, i obecnie kilkanaście tysięcy osób z tego narodu mieszka i pracuje wśród nas. Jednak pomimo tego, że obecnie jest już 21 wiek i społeczeństwo polskie jest znacznie bardziej świadome niż przed laty, to nadal są obecne w nim wyobrażenia przedstawiające Żydów niekoniecznie z dobrej strony.

szkoła

Żeby pokazać, jak naprawdę może wyglądać żydowskie społeczeństwo, jak żyło i funkcjonowało przez ostatni czas, uruchomiono niedawno wyjątkowy program edukacyjny dla młodych ludzi. Nazwano go szkoła Dialogu, w jego ramach dzieci i młodzież uczą się historii żydowskich rodzin w swojej miejscowości i przygotowują projekt to upamiętniający. Dzięki takim inicjatywom jest szansa na pozbycie się błędnych stereotypów o narodzie żydowskim i uświadomienie ludziom, że Żydzi żyją i mieszkają w większości naszych miast.

Zwłaszcza wśród młodych ludzi jest to ważne, dzięki takim projektom mają oni okazję wyrwać się z zakorzenionych przekonań, które czasami po dziś dzień prezentują starsi ludzie. Także takie inicjatywy jak szkoła żydowska Wrocław mogą mieć spore szanse na pokonanie stereotypów, przez nie młodzież i dzieci uczą się swojej historii i kultury, a jednocześnie tolerancji i życia z innymi narodami.

, ,

Related posts

Muzyka rockowa nie zginie nigdy

Paul McCartney stwierdził już dawno temu, że klasyczny rock będzie trwał wiecznie.
I nie ma chyba osoby, która się z tym stwierdzeniem nie zgodzi. Fakt, muzyka rockowa cały czas się zmienia, a kolejne utwory różnią się od siebie zupełnie.

Dotacje unijne – co z nimi?

Wspólnota europejska dostała ostatnio pokojową nagrodę Nobla. Niektórzy twierdzili, że cenne wyróżnienie zostało przyznane niezasłużenie.

Idealna kancelaria prawna – czym się odznacza?

Kancelaria prawna jest to instytucja, która świadczy pomoc w rozległym zakresie. Możemy potrzebować jej nie tylko wtedy, kiedy mamy problemy z prawem, chcemy starać się o rozwód lub sporządzić testament, lecz również m.in. uruchamiając działalność gospodarczą, jeśli potrzebujemy właściwego wsparcia. Czym powinien cechować się idealny gabinet prawny?

Latest posts

Korzystanie z systemów dzięki chmurze

Ogrom przedsiębiorstw ma w posiadaniu przeróżne szanse rozwijania się dzięki niebanalnym udogodnieniom dostępnym w branży komputerowej oraz IT, z których na pewno szkoda nie skorzystać albo co najmniej wypróbować.

W Polsce istnieje mnóstwo pozostałości po przemianie ustrojowej

Po 1989 r. przechodziliśmy transformację ekonomiczną. Można powiedzieć, że była to jakiegoś rodzaju wichura modernizująca dawne - wydawałoby się żelazne - reguły. Przemiana systemu ekonomicznego jest postępowaniem kosztownym, nie wyłącznie pieniężnie, ale przede wszystkim społecznie. Przejściowo zwiększa się bezrobocie, czy właściwie ujawnia się tzw. zakamuflowane bezrobocie. W Polsce w ostatniej dekadzie 20 w. kłopoty obywatelskie były duże.

Od dobrze prowadzonej księgowości dużo zależy

Warto poszukać frazy kadry i płace Warszawa. Jeżeli mamy działalność, nie ma znaczenia czy niesamowicie dużą, czy niesamowicie małą, to bez wątpienia zależy nam na tym, aby kwestie księgowe były wyjaśniane w dobry sposób oraz by nie zjawiały się żadne nieprawidłowości.

W każdej dziedzinie niezwykle konieczne i niezbędne są odpowiednie regulacje. Bez nich ciężko zapanować nad rzeczywistością

Jak ważne są odpowiednie przepisy w zakresie różnych robót, różnorodnych inicjatyw i projektów, wie każdy, kto był zmuszony podpisać niezbędne do tego umowy. Może i jest to męcząca „papierologia”, ale jednak niezwykle ważna, by wszystkie założenia zostały zrealizowane, jak trzeba. Na specjalną uwagę zasługują tego typu umowy, które wiążą się z dużymi inicjatywami, jak przykładowo umowa o roboty budowlane, gdzie wszystko musi się zgadzać. W tym samym jednakowoż sensie można powiedzieć o wszystkim, co ma ważność dla następnych wydarzeń, co ustala określony porządek.

Jak najszybciej być przygotowanym na pierwszy dzień roku w szkole?

Twój potomek wybiera się do szkoły? Czy wszystko już masz? Nie zapomniałaś o niczym? Piórnik, zeszyt i notes dla dziecka, notatnik, długopis, naklejki, flamaster, i jeszcze klej i nożyczki dla dzieci. Prawda jest taka, że to tylko jedna kwestia, a co z pozostałymi? Zadajesz pytanie o co chodzi? Nie zapominaj o przygotowaniu mentalnym i psychicznym twojego dziecka. Pójście do szkoły to dla niego wręcz rewolucja, nawet ciesząc się, że to już, to możesz być pewna, że szybko pojawią się problemy.

Prowadzenie firmy. O czym należy wiedzieć?

Prowadzenie firmy może się wydawać bardzo męczące. Trzeba to przyznać jest w tym stwierdzeniu dużo słuszności, tym bardziej, iż w Polsce nie ma do tego dobrego klimatu. Każdy polityk, wszystkie partie obiecuje zmienić tę sytuacje, lecz jak już jest przy władzy to „dowala” także po swojemu.

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*