Jakie zmiany pojawiły się w kwestii wystawiania rachunków przez biznesy zwolnione z VAT-u ?

Od kilku lat panuje na świecie zapaść gospodarcza. Dużo firm zbankrutowało, masy trafiły na bruk. Wydaje się, że najwięcej na kryzysie ucierpieli pracownicy etatowi i drobni właściciele firm. Ponadto do tego polski rząd wprowadził zmiany w wystawianiu rachunków przez biznesmenów zwolnionych z podatku VAT. Jakie zmiany przyniesie ta ustawa?

Dotychczas sytuacja była jasna. Przedsiębiorstwa, które mają podatek (czytaj też usługi zwolnione z vat), wystawiały rachunki. Praktycznie miały obowiązek wystawić rachunek każdemu, kto o niego poprosił. Żądać mógł właściwie do końca roku. Ta metoda była starym i sprawdzonym sposobem, który ułatwiał funkcjonowanie drobnym firmom. Natomiast zasady wystawiania faktur przez biznesmenów zmuszonych do uiszczania podatku VAT były całkowicie inne.

scrubble ułożone w słowo tax

Autor: Simon Cunningham
Źródło: http://www.flickr.com

Musieli oni wystawić fakturę każdej firmie i osobie, która jej zażądała. Firmy zwolnione z podatek VAT również mogły alternatywnie wydać fakturę VAT pod warunkiem, że złożyły formularz VAT-R. Obecnie problem podatek (czytaj też rachunek a faktura) znowu jest dyskutowany. Nowa ustawa praktycznie zlikwidowała tradycyjny rachunek. Tylko osoby prywatne mogą go wystawiać, jeśli pracowały w oparciu o umowę o dzieło lub zlecenie. Właściciele firm muszą wystawiać faktury VAT. Sprawa nie jest jednak tak zagmatwana, na jaką pierwotnie wyglądała, bo zostało wydane również rozporządzenie, które odnosi się do faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną z podatku VAT. Jak się okazało te nowe faktury posiadają niewielką ilość elementów, co czyni je podobnymi do rachunków. Jeśli rachunki wystawiane przez przedsiębiorstwa zwolnione z VAT-u posiadają te wymagane elementy, to właściwie nie trzeba ich zmieniać, bo może pozostać taka sama forma dokumentu sprzedażowego.

Nie ma obowiązku zamieszczania na dokumencie informacji, że jest fakturą VAT. Jeśli rachunek spełnia wymagania, to może nadal na nim widnieć nazwa „Rachunek”. Zmiany dotyczą tego, że faktura musi być wystawiona na prośbę nabywcy w terminie do trzech miesięcy od końca miesiąca sprzedaży usługi lub towaru. Wcześniejszy termin był inny. Oprócz tego faktury są poddane licznym wytycznym, które nie obejmowały rachunków. I poprawia się je inaczej.

, ,

Related posts

Czym zajmuje się komornik?

Praca komornika jest bez wątpienia wyjątkowo ciężkim zajęciem. Na ogół ludzie czują do ludzi pracujących w tym zawodzie nie tylko niechęć, ale także wręcz nienawiść. Pierwszą przyczyną takich emocji jest naturalnie zakres jego działań. Zawód komornika jest również zajęciem niezwykle niebezpiecznym i wymagającym poświęcenia. Do typowych działań komornika należy zaliczyć ściąganie długów. Proces ten ma sporo etapów. Po pierwsze windykacja należności opiera się na wejściu na konto bankowe. Zajmuje się zwykle dużą część dochodów dłużnika, jednak nie wszystko, aby nie zabierać wszystkich środków na życie. Czasami jednak ma miejsce taka sytuacja, kiedy dłużnik nie pracuje i nie jest możliwym tego rodzaju działanie.

Adwokaci z Wrocławia rozwiążą każdą sprawę

Znakomite możliwości, jakie dać może już dziś kancelaria z Wrocławia, docenione i dostrzeżone zostały już przez wielu. Kiedy chodzi o eksperta takiego jak adwokat Wrocław daje doskonałe pole manewru w całym województwie. Doskonałe dopasowanie do wymagań poszczególnych klientów bierze się przede wszystkim z tego, że stuprocentowo przeanalizowane są ich wymagania i warunki, jakie powinni spełniać. Dzięki dużemu doświadczeniu wrocławskich adwokatów osiągamy najlepsze wyniki na rynku.

Latest posts

Człowiek jako istota społeczna

Jesteśmy istotami społecznymi, co znaczy, iż nie jesteśmy w stanie w pełni funkcjonować samodzielnie. Nie możemy polegać wyłącznie na sobie. Spójrzmy na codzienne istnienie. Jeden człowiek zajmuje się konkretną usługą po to, by inna osoba mogła z niej korzystać. Na bardziej filozoficznym poziomie możemy powiedzieć, iż rozwijamy (ale także cofamy w rozwoju) się dzięki innym osobom, że tego rodzaju relacja nas wzbogaca i kształtuje. Nie można być bowiem sobą, nie można poznać siebie bez interakcji z innymi ludźmi.

Zjawiskowe książki da się czytać na wiele sposobów

W dobie funkcjonującego coraz szybciej internetu mniej czasu przeznaczamy na książki. Także regularni pochłaniacze książek ograniczają pobudzanie wyobraźni na rzecz komentarza o wybranej pozycji z wybranego gatunku na jakimś blogu lub cyfrowe odmiany książek. Ich obrońcy zawsze będą jednak sugerować co warto przeczytać i co jest w książkach nieśmiertelnego.Pochłonięcie przez internetowe życie to szereg zjawisk, które odciągają człowieka nie tylko od książek, ale i świata kultury. Mając kolejne elementy życia w ekranie laptopa z wygody z nich korzystamy. Rodzi to nowe założenia. Jaki jest sens sprawdzania czy książka jest świetna czy słaba, czy pożeramy jej strony czy powoli buduje napięcie z każdą stroną bardziej? Masa sieciowych blogerów, faktycznych moli książkowych przypuszczalnie dokonała już recenzji owej lektury. Rynek książkowy jest doprawdy niemierzalny, lecz czas przeznaczony na czytanie książki już nie za bardzo.

Język niemiecki a szanse kursu w stolicy Dolnego Śląska

Każdy z nas ma inne wymagania, doświadczenia, umiejętności i hobby. Nie można jednak zapominać, że aktualnie nauka języków obcych jest szczególnie ważna, natomiast znajomość języka niemieckiego przydaje się w wielu różnych branżach. Jeżeli chodzi o język niemiecki w Warszawiemamy do dyspozycji wiele znakomitych szkół językowych. Nauczyciele z ogromnym doświadczeniem doskonale zapoznają uczniów z tajnikami, którymi rządzi się język niemiecki i podadzą jak na tacy niezwykle przydatne wskazówki, których nie usłyszysz nigdzie indziej.

Idealne opcje na wyciągnięcie ręki – rekomendacje usatysfakcjonowanych klientów

Wskazane jest już teraz zwrócić uwagę na oferowane przez fachowców możliwości, jakie bezsprzecznie dają się dostrzec. Wśród wyjątkowo dopracowanych rozwiązań znaleźć można te niejednokrotnie sprawdzone i przetestowane. Polecane jest też zapoznać się z prezentowanymi rozwiązaniami, by wybierać dla siebie te najbardziej właściwe. Jeżeli chodzi o banery wielkoformatowe można bez problemu znaleźć coś w pełni odpowiedniego dla siebie. Wybór rozwiązań jest szeroki.

Z jakiej przyczyny dobrze jest przeczytać książki? Bo to magia!

Nikogo chyba nie dziwi to, że zarówno osoby młode jak i starsze coraz chętniej sięgają po dobry film, równocześnie oddalając się od dobrej literatury. Dziś rzadko kiedy można zauważyć pasjonatów książek, których bez reszty pochłania czytany bestseller. Niskiego zainteresowania literaturą można dopatrywać się w wielu przyczynach. Przede wszystkim dużą rolę odgrywają w tym procesie rodzice, którzy z powodu małej ilości czasu wolnego ze względu na codzienne zobowiązania, nie poświęcają własnym pociechom odpowiedniej ilości czasu i przez to w niewielkim stopniu przyczyniają się do rozwijania ich wyobraźni, przede wszystkim poprzez czytanie.

Mądrość ludzka jest niezwykła. Całe szczęście, iż można korzystać z jej dobrodziejstw

Nasza mądrość nie zna granic, jej najistotniejsze dzieła można poznać w wielu zakątkach świata. Najczęściej znajdziemy je w księgarniach i bibliotekach na całym świecie, ale także w architekturze, jaka skrywa w sobie coś więcej niż materiały, dane budowle zostały postawione.Człowiek za tym stoi, twórca, geniusz, podobnie jak w. Sama się nie napisała, ktoś musiał znaleźć inspirację, żeby zaprezentować nam wiedzę, z której dzisiaj korzystamy. Dzięki temu zachowane zostało dziedzictwo naszej kultury, a to sprawia, że jesteśmy bardziej wartościowymi ludźmi.