Jakie zmiany pojawiły się w kwestii wystawiania rachunków przez biznesy zwolnione z VAT-u ?

Od kilku lat panuje na świecie zapaść gospodarcza. Dużo firm zbankrutowało, masy trafiły na bruk. Wydaje się, że najwięcej na kryzysie ucierpieli pracownicy etatowi i drobni właściciele firm. Ponadto do tego polski rząd wprowadził zmiany w wystawianiu rachunków przez biznesmenów zwolnionych z podatku VAT. Jakie zmiany przyniesie ta ustawa?

Dotychczas sytuacja była jasna. Przedsiębiorstwa, które mają podatek (czytaj też usługi zwolnione z vat), wystawiały rachunki. Praktycznie miały obowiązek wystawić rachunek każdemu, kto o niego poprosił. Żądać mógł właściwie do końca roku. Ta metoda była starym i sprawdzonym sposobem, który ułatwiał funkcjonowanie drobnym firmom. Natomiast zasady wystawiania faktur przez biznesmenów zmuszonych do uiszczania podatku VAT były całkowicie inne.

scrubble ułożone w słowo tax

Autor: Simon Cunningham
Źródło: http://www.flickr.com

Musieli oni wystawić fakturę każdej firmie i osobie, która jej zażądała. Firmy zwolnione z podatek VAT również mogły alternatywnie wydać fakturę VAT pod warunkiem, że złożyły formularz VAT-R. Obecnie problem podatek (czytaj też rachunek a faktura) znowu jest dyskutowany. Nowa ustawa praktycznie zlikwidowała tradycyjny rachunek. Tylko osoby prywatne mogą go wystawiać, jeśli pracowały w oparciu o umowę o dzieło lub zlecenie. Właściciele firm muszą wystawiać faktury VAT. Sprawa nie jest jednak tak zagmatwana, na jaką pierwotnie wyglądała, bo zostało wydane również rozporządzenie, które odnosi się do faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną z podatku VAT. Jak się okazało te nowe faktury posiadają niewielką ilość elementów, co czyni je podobnymi do rachunków. Jeśli rachunki wystawiane przez przedsiębiorstwa zwolnione z VAT-u posiadają te wymagane elementy, to właściwie nie trzeba ich zmieniać, bo może pozostać taka sama forma dokumentu sprzedażowego.

Nie ma obowiązku zamieszczania na dokumencie informacji, że jest fakturą VAT. Jeśli rachunek spełnia wymagania, to może nadal na nim widnieć nazwa „Rachunek”. Zmiany dotyczą tego, że faktura musi być wystawiona na prośbę nabywcy w terminie do trzech miesięcy od końca miesiąca sprzedaży usługi lub towaru. Wcześniejszy termin był inny. Oprócz tego faktury są poddane licznym wytycznym, które nie obejmowały rachunków. I poprawia się je inaczej.

, ,

Related posts

W każdej dziedzinie niezwykle konieczne i niezbędne są odpowiednie regulacje. Bez nich ciężko zapanować nad rzeczywistością

Jak ważne są odpowiednie przepisy w zakresie różnych robót, różnorodnych inicjatyw i projektów, wie każdy, kto był zmuszony podpisać niezbędne do tego umowy. Może i jest to męcząca „papierologia”, ale jednak niezwykle ważna, by wszystkie założenia zostały zrealizowane, jak trzeba. Na specjalną uwagę zasługują tego typu umowy, które wiążą się z dużymi inicjatywami, jak przykładowo umowa o roboty budowlane, gdzie wszystko musi się zgadzać. W tym samym jednakowoż sensie można powiedzieć o wszystkim, co ma ważność dla następnych wydarzeń, co ustala określony porządek.

Porady prawne we Wrocławiu

Nie warto unikać wizyty u prawnika w wypadku problemów z kwestiami prawnymi. Zasady postępowania prawnego okazują się dla ogromnej ilości normalnych
ludzi zanadto zagmatwane, aby samemu się w nich dobrze zorientować. Konsekwencje nieznajomości reguł prawa bywają zaś szkodliwe. Dlatego też niezwykle pomocne bywają porady prawne wykwalifikowanych prawników. Gigantyczne miasta, takie jak choćby Wrocław, obfitują w wielu fachowców obeznanych z nawet najbardziej skomplikowanymi kwestiami prawnymi.

Wynagrodzenie i jego odliczenia

Osoby podlegające ubezpieczeniu leczniczemu, posiadają obowiązek zgłosić do ubezpieczenia swoich członków rodziny, jacy nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu z odrębnego imienia z zastrzeżeniem poniektórych ewentualności.

Szukamy solidnego biura rachunkowego w Bielsku Białej

Dla szukających biura rachunkowego prowadzącego działalność w Bielsku Białej trzeba powiedzieć jedno - zawsze powinniście zwrócić swoją uwagę na nawet szczegóły. Dlaczego? Można w sumie powiedzieć, że jeżeli wchodzi w grę biuro księgowe bielsko biała, nawet nieduże przeoczenie z jego strony może spowodować, że będziemy stratni. Wszyscy wiemy, iż nie jest za łatwo ogarnąć wszystkie zagadnienia dot. podatków, itp. Należy skorzystać z usług księgowych, którzy doskonale orientują się w temacie...

W jaki sposób w Niemczech prowadzona jest windykacja należności?

Przedsiębiorcy w Niemczech Przedsiębiorców w Niemczech nierzadko dotykają problemy na poziomie formalnym. Pojawiają się kłopoty z tym, że dłużnicy mogą zwlekać z opłatami. Zdarza się też tak, że w ogóle nie uiszczają wymaganych należności. Ciągle powiększa się paleta proponowanych dzisiaj możliwości, a eksperci dokładają mnogości starań do wpasowywania się w kryteria klientów. Kiedy poszukiwana jest usługa jak windykacja należności - Niemcy dbają o osoby pracujące na terenie tego kraju w szczególności.

Latest posts

Korzystanie z systemów dzięki chmurze

Ogrom przedsiębiorstw ma w posiadaniu przeróżne szanse rozwijania się dzięki niebanalnym udogodnieniom dostępnym w branży komputerowej oraz IT, z których na pewno szkoda nie skorzystać albo co najmniej wypróbować.

W Polsce istnieje mnóstwo pozostałości po przemianie ustrojowej

Po 1989 r. przechodziliśmy transformację ekonomiczną. Można powiedzieć, że była to jakiegoś rodzaju wichura modernizująca dawne - wydawałoby się żelazne - reguły. Przemiana systemu ekonomicznego jest postępowaniem kosztownym, nie wyłącznie pieniężnie, ale przede wszystkim społecznie. Przejściowo zwiększa się bezrobocie, czy właściwie ujawnia się tzw. zakamuflowane bezrobocie. W Polsce w ostatniej dekadzie 20 w. kłopoty obywatelskie były duże.

Od dobrze prowadzonej księgowości dużo zależy

Warto poszukać frazy kadry i płace Warszawa. Jeżeli mamy działalność, nie ma znaczenia czy niesamowicie dużą, czy niesamowicie małą, to bez wątpienia zależy nam na tym, aby kwestie księgowe były wyjaśniane w dobry sposób oraz by nie zjawiały się żadne nieprawidłowości.

W każdej dziedzinie niezwykle konieczne i niezbędne są odpowiednie regulacje. Bez nich ciężko zapanować nad rzeczywistością

Jak ważne są odpowiednie przepisy w zakresie różnych robót, różnorodnych inicjatyw i projektów, wie każdy, kto był zmuszony podpisać niezbędne do tego umowy. Może i jest to męcząca „papierologia”, ale jednak niezwykle ważna, by wszystkie założenia zostały zrealizowane, jak trzeba. Na specjalną uwagę zasługują tego typu umowy, które wiążą się z dużymi inicjatywami, jak przykładowo umowa o roboty budowlane, gdzie wszystko musi się zgadzać. W tym samym jednakowoż sensie można powiedzieć o wszystkim, co ma ważność dla następnych wydarzeń, co ustala określony porządek.

Jak najszybciej być przygotowanym na pierwszy dzień roku w szkole?

Twój potomek wybiera się do szkoły? Czy wszystko już masz? Nie zapomniałaś o niczym? Piórnik, zeszyt i notes dla dziecka, notatnik, długopis, naklejki, flamaster, i jeszcze klej i nożyczki dla dzieci. Prawda jest taka, że to tylko jedna kwestia, a co z pozostałymi? Zadajesz pytanie o co chodzi? Nie zapominaj o przygotowaniu mentalnym i psychicznym twojego dziecka. Pójście do szkoły to dla niego wręcz rewolucja, nawet ciesząc się, że to już, to możesz być pewna, że szybko pojawią się problemy.

Prowadzenie firmy. O czym należy wiedzieć?

Prowadzenie firmy może się wydawać bardzo męczące. Trzeba to przyznać jest w tym stwierdzeniu dużo słuszności, tym bardziej, iż w Polsce nie ma do tego dobrego klimatu. Każdy polityk, wszystkie partie obiecuje zmienić tę sytuacje, lecz jak już jest przy władzy to „dowala” także po swojemu.

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*