Dogodne rozwiązania stosowane w biznesie
Wynajem, kupno czy może leasing? To dylemat, który nurtuje przedsiębiorców mających w planach usprawnienie działalności. Która koncepcja przyniesie większe korzyści?
Wypożyczalnie maszyny budowlane są coraz łatwiej dostępne i gwarantują coraz bogatszą paletę usług. Zaletą tej koncepcji jest mała ilość formalności oraz dostępność maszyny po podpisaniu umowy. Porozumienie może być zawierane na czas nieokreślony, a im dłuższy czas obejmuje, tym stawka za wynajęcie jest bardziej korzystna. Wypożyczalnia ponosi także odpowiedzialność za awarie i naprawy maszyn, o ile, nie wynikają one z winy użytkownika. Ujemną stroną tego rozwiązania jest dostępność maszyn (wypożyczalnia może nie mieć ich w ofercie tudzież właśnie mogły zostać wynajęte), jak również koszty. Wynajem maszyn budowlanych, takich jak np. koparki gąsienicowe diggermarket, to idealna propozycja dla wzmożonych sezonowych prac w budownictwie i zrealizowania nagłej potrzeby powiększenia parku maszynowego. Poniesione koszty są podobne do kosztów leasingowania maszyn, jednak nie zapominajmy, iż po okresie wypożyczenia maszyna wraca do wypożyczalni, zaś pracodawca mimo poniesionych nakładów nie ma możliwości jej wykupu, co oczywiste, nie staje się jej właścicielem.

Źródło: http://www.flickr.com/photos/argonne/4035472798/
W przypadku nabycia przedmiotu za gotówkę, klient w znacznym stopniu obniża swoją płynność finansową, albowiem jest zmuszony wyłożyć całą sumę sfinalizowanie transakcji. Poza tym, na taki wydatek pozwolić sobie mogą tylko nieliczne firmy. Autor
Alternatywą dla obu rozwiązań jest leasing. (zobacz nowe oferty na: przeniesienia maszyn kador sp. z o.o) budowlane i drogowe (np. walec drogowy diggermarket czy minikoparka) to obecnie dość powszedni przedmiot umowy leasingowej. Leasing maszyn budowlanych, ma wiele korzyści. W razie kredytu kredytobiorca ma prawo pokryć podatek od towaru i usług (VAT), w leasingu natomiast opłatę uiszcza firma leasingowa. Korzyści płynące z leasingu daje się zaobserwować również, gdy zestawimy go z dzierżawą. Umowa leasingu zawsze jest podpisywana na czas określony, natomiast umowa najmu jest zwykle trwa krócej. W razie wynajmu nie przysługuje nam możliwość wykupu maszyny, za to można to zrobić, gdy bierze się sprzęt w leasing.